czwartek, 21 lutego 2013

Analiza cieplno-wilgotnościowa

Ocieplenie od wewnątrz zyskuje coraz większą popularność. Wraz ze zwiększającymi się oczekiwaniami dotyczącymi termomodernizacji i jej efektów, najbardziej odpowiedzialne firmy wdrażają możliwość nie tylko sprzedaży produktów termomodernizacyjnych, ale całego wachlarza usług specjalistycznych, które pomogą w skutecznym ociepleniu przegrody od wewnątrz.

Jednym z prekursorów na polskim rynku budowlanym w zakresie termomodernizacji jest firma Xella. Portfolio jej produktów od lat uzupełniane jest szerokim wachlarzem działań edukacyjno-specjalistycznych. Obecnie producent YTONG, SILKA i MULTIPOR oferuje swoim klientom kolejną usługę okołobudowlaną. Jest nią analiza cieplno-wilgotnościowa przegrody przygotowywana pod ocieplenie od wewnątrz. Badanie WUFI PRO skierowane jest do branżowych profesjonalistów oraz inwestorów indywidualnych, planujących termomodernizację budynków lub mieszkań.

Analiza cieplno-wilgotnościowa wchodzi w skład rozwiązań dedykowanych ocieplaniu od wewnątrz MULTIPOR http://www.ocieplenieodwewnatrz.pl/vademecum-multipor . Analiza prezentuje zmiany parametrów i reakcje ściany pod względem cieplnym i wilgotnościowym po zastosowaniu ocieplenia od wewnątrz z izolacyjnych mineralnych płyt MULTIPOR.

Usługa zaprezentowana przez Xella Polska pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem ocenić, na ile zastosowanie systemu MULTIPOR spełni oczekiwania inwestora oraz ułatwia wybór grubości materiału do zastosowania przy określonej przegrodzie.

Raport z analizy powstaje w oparciu o algorytm programu WUFI PRO. Program charakteryzuje zastosowanie niestacjonarnego modelu przepływu ciepła i wilgoci. Analizując precyzyjnie bilans cieplny przegrody, WUFI PRO szczegółowo uwzględnia również wilgotność oddziałującą na przegrodę i determinującą nie tylko na warunki wewnątrz pomieszczeń, ale jej wpływ na ściany budynku. Bowiem oba analizowane czynniki - cieplny i wilgotnościowy - są ze sobą ściśle powiązane. Zwiększona wilgotność ułatwia stratę ciepła, a temperatura ma wpływ na utrzymywanie się określonego poziomu wilgotności ścian.

Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz jest stosowanym coraz częściej rozwiązaniem, kiedy izolacja od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana, a właściciele chcą poprawić komfort cieplny oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ocieplenie od wewnątrz wiąże się z koniecznością zwrócenia uwagi na inne właściwości materiałów, niż klasycznie uwzględniane w wypadku ocieplenia od zewnątrz. Przy izolacji od zewnątrz ściana znajdująca się po ciepłej stronie budynku nagrzewa się razem z pomieszczeniem, więc różnice temperatur między ścianą a powietrzem wewnątrz nie są zbyt duże duże. Ściana nie powinna być podatna na wykraplanie się pary wodnej. Inaczej jest w przypadku ocieplania od wewnątrz, w którym występuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany. Dlatego przy ociepleniu od wewnątrz zachodzi konieczność zastosowania materiałów o odpowiednich parametrach, takich jak MULTIPOR.

Analizę cieplno-wilgotnościową WUFI PRO zamówisz w sklepie internetowym Xella. Koszt analizy to 300 zł netto.

sobota, 9 lutego 2013

Konferencje o poprawie parametrów energetycznych budynków.

Początek bloga poświęconego ociepleniu od środka to zapowiedź zbliżającej się konferencji. Bo tematyka ocieplenia do środka nadal nie jest zbyt popularna w kręgach specjalistów budowlanych. Nic zresztą dziwnego, bo izolować budynki należy przede wszystkim z zewnątrz. Niestety, bardzo często jest to niemożliwe. I co wówczas? Można marznąć, można wydawać krocie na próby ogrzania pomieszczeń - albo izolować od środka. Jedną z najpopularniejszych, ale nowych technologii jest ocieplanie płytami izolacyjnymi MULTIPOR.

W celu inicjowania dyskusji o ociepleniu od wewnątrz oraz promocji technologii płyt izolacyjnych MULTIPOR, producent materiałów budowlanych Xella Polska inauguruje cykl konferencji MULTIPOR w całej Polsce: Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz. Pierwsze konferencje odbędą się w Bydgoszczy (25.02), Toruniu (26.02), Olsztynie (27.02) oraz w Białymstoku (28.02). Jest to kolejna edukacyjna inicjatywa Xella Polska, która wprowadza na rynek nowe technologie budowlane.

Po co w ogóle izolować budynki? Liczne analizy wykazują, że największe straty ciepła w obiektach następują podczas przesyłu energii oraz właśnie z powodu braku lub złej termoizolacji budynku. Konferencje Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz przeznaczone są więc dla zainteresowanych tematyką termomodernizacji architektów, konserwatorów zabytków, zarządców nieruchomości oraz audytorów energetycznych.

Czym jest termomodernizacja? Jest to przedsięwzięcie, które ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w budynku. Oczywiście, najpopularniejsza jest termomodernizacja budynków prowadzona na zewnątrz. Jednak izolacja budynku od wewnątrz też okazuje się skuteczna. Ocieplanie od wewnątrz bywa w wielu przypadkach jedyną wskazaną, czy też dopuszczalną metodą poprawy parametrów cieplnych budynku.

Pozwala zachować fasadę w oryginalnym kształcie, stąd też ma zastosowanie przy budynkach podlegających opiece konserwatora zabytków. Wiele z tego typu obiektów zmienia po termomodernizacji swoją funkcję -  przekształcane są na hotele, obiekty konferencyjne, czy mieszkaniowe – dostosowanie parametrów cieplnych do współczesnych wymagań nabiera więc ogromnego znaczenia. Ocieplanie od wewnątrz jest także skutecznym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starym budownictwie, czy też w blokach z wielkiej płyty, które nie zostały docieplone od zewnątrz, bądź też izolacja zewnętrzna jest niewystarczająca.Program konferencji Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz obejmuje zarówno informacje poświęcone wymaganiom prawnym, fizyce budowli oraz analizie cieplno-wilgotnościowej, jak ró wnież prezentację technologii i przykładów zastosowań płyt izolacyjnych MULTIPOR. Spotkania poprowadzą eksperci technologii MULTIPOR, certyfikowani w zakresie doradztwa energetycznego.

Program konferencji oraz możliwość rejestracji znajdziesz w tym linku. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne. Po co takie konferencje? Przed podjęciem decyzji dotyczącej ocieplenia budynku, czy też pomieszczeń zasięgnąć porady audytora energetycznego. Może to uchronić przed niewłaściwą modernizacją określonego elementu. Dlatego osoby dokonujące porad i audytów energetycznych powinny cały czas mieć świadomość, jakie nowe rozwiązania pojawiają się na rynku budowlanym w Polsce.